Перерахунок пенсій з 01.10.2017

З 01.10.2017 проведено осучаснення пенсій (перерахунок) виходячи із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Перерахунок мінімальної пенсії за віком непрацюючим пенсіонерам проведено в розмірі прожиткового мінімуму (визначеного станом на 1 грудня 2017 року), який складає 1452 грн.

Відтак, зросли і прив’язані до цього показника виплати, а саме: надбавки, підвищення до пенсії, розмір яких обчислюється виходячи із прожиткового мінімуму (інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, надбавки за особливі заслуги перед Україною та інші). З 01.10.2017 виплата пенсій працюючим пенсіонерам проводиться 100% незалежно від отримуваного заробітку.

З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені за спецзаконами не перераховувалися. Якщо розмір призначеної пенсії відповідно до спецзакону виявлявся меншим за розмір пенсії, розрахований за матеріалами пенсійної справи за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі – Закон 1058) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 – 2016 роки та величини оцінки одного року страхового стажу – 1%, то переведення пенсіонера на пенсію на умовах, передбачених Законом 1058, здійснюється автоматично, без звернення пенсіонера.

Водночас, такі пенсіонери в будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спецзаконом із встановленням розміру пенсії, отримуваного до переведення за Законом 1058.

Одночасно законодавством передбачено для працюючих пенсіонерів переведення їх з пенсії, призначеної за спецзаконом, на пенсію згідно з Законом 1058, за заявою пенсіонера та додатково наданими документами про стаж та заробітну плату, набуті після призначення пенсії за спецзаконом.

При цьому, перерахунок пенсії проводиться відповідно до статті 42 Закону 1058 в більш вигідному варіанті, а саме: по стажу, або по стажу та заробітку. Переведення на пенсію згідно Закону 1058, з урахуванням додатково наданих документів, проводиться з дня звернення.

Одночасно повідомляємо, що згідно з частиною 2 статті 28 Закону № 1058-ІV з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Перерахунки працюючим пенсіонерам по стажу або по стажу та заробітку з 1 квітня 2018 року будуть проводитися автоматично для тих осіб, які мали право на такий перерахунок, але не звернулися із заявою до 1 березня 2018 року.

Для отримання інформації з пенсійних питань можливо зареєструватися на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України та отримувати інформацію зі своєї облікової картки про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованого обліку.