Іноземні пенсії

Чи виплачують українську пенсію пенсіонерам, які переїждають на проживання в Латвійську Республіку ?

Відповідно до статті 5 Договору між Українською та Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення та статті 3 Угоди між Міністерством праці та соціальної політики України й Міністерством добробуту Латвії про порядок застосування цього договору, у  разі переїзду пенсіонера з території однієї Сторони для проживання на територію іншої Сторони після набуття чинності договору (після 11 червня 1999 року) пенсію продовжує виплачувати Сторона, що її призначила. Отже, пенсіонери України, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі виїзду на постійне проживання в Латвію, отримуватимуть пенсію від Пенсійного фонду України за місцем свого проживання в Латвії. Виплата пенсії відбуватиметься щоквартально через Агентство соціального страхування Латвійської Республіки в національній валюті Латвії.

 

Особі, яка переїде на постійне місце проживання в Литву, виплачуватимуть українську пенсію державного службовця?

Дія Договору між Україною та Литовською Республікою про  соціальне забезпечення, що набув чинності 8 лютого 2002 року, поширюється на трудові пенсії по інвалідності, за віком, за вислугу років, у разі втрати годувальника. Положення договору не поширюються на спеціальні види пенсій, зокрема, на пенсії державних службовців.

Таким чином, немає підстав для  переказу пенсії колишнього державного службовця України в Литовську Республіку. У цьому разі можна розглядати лише питання про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», переказ якої можна здійснювати за новим місцем проживання в Литві.

 

Як виплачуватимуть пенсії пенсіонерам Естонської Республіки, котрі переїжджають на проживання в Україну?

Якщо пенсіонер, якому призначено пенсію в Естонській Республіці, переїхав на територію України, виплату призначеної пенсії здійснюватимуть за новим місцем проживання пенсіонера в Україні. Переказує пенсію компетентна установа Естонської Республіки, яка призначила пенсію, на підставі підтвердження проживання пенсіонера на території України. Виплату пенсій в Україні пенсіонерам Естонії здійснюють органи Пенсійного фонду України згідно з відомостями, що надходять від Департаменту соціального страхування Естонської Республіки через ті установи банків, у яких відкрито особові рахунки одержувачів пенсій у національній валюті – гривні.

 

 

 

Португальський стаж

На території Португалії мешкають понад 40 тис. громадян України. Завдяки Угоді між Україною та Португальською Республікою українці, які легально працюють на території Португалії, у своїх правах та обов’язках прирівнюються до громадян цієї країни. Відповідно такі права та обов’язки мають португальці, що мешкають в Україні.

Положення Угоди гарантують права, набуті громадянами обох держав на території іншої сторони, зокрема права на пенсійне забезпечення.

Коли громадянин України, який працював чи працює на території Португалії, набуде право на пенсію в цій державі, то навіть у разі повернення в Україну призначена пенсія виплачуватиметься португальською стороною за місцем його мешкання в Україні.

Слід мати на увазі, що нині у Португалії пенсійний вік як для жінок, так і для чоловіків становить 65 років. А пенсія призначається кожною державою згідно з її законодавством. Тому, якщо чоловік відпрацював 12 років в Україні та 4 роки в Португалії, то пенсія йому буде призначена в Україні після досягнення 60 років за страховий стаж 12 років, а португальська сторона призначить пенсію за 4 роки страхового стажу після досягнення 65-річного віку.

В даному випадку особа отримуватиме пенсію від двох установ, незалежно від того, у якій із двох держав мешкатиме.

Однак періоди роботи на території України та Португалії не мають збігатися в часі.

 

Право на пенсію за роботу в Польській Республіці

В основу Угоди між Україною та Польщею, яка врегульована взаємовідносинами у сфері соціального забезпечення, покладено пропорційний принцип, за яким кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території.

Водночас для встановлення права на пенсію, у разі необхідності, може бути врахований страховий стаж, набутий на території іншої договірної сторони (зокрема страховий стаж, набутий до набрання чинності Угодою).

Так право на пенсію за віком згідно із законодавством України виникає за наявності не менше 15 років страхового стажу. В разі нестачі українського стажу, для встановлення права на пенсійне забезпечення може бути врахований страховий стаж, набутий на території Польщі, за умови підтвердження останнього компетентними органами польської сторони. В такому разі сторона, що призначає пенсію, підраховує теоретичний розмір пенсії, зважаючи на весь страховий стаж, набутий особою на території обох країн, беручи до уваги заробітну плату, отриману відповідно до її законодавства. На основі теоретичного розміру визначається дійсний розмір пенсії на підставі пропорції страхового стажу, набутого згідно із її законодавством, та суми загального набутого страхового стажу. Якщо відповідно до законодавства однієї з договірних сторін право на пенсійне забезпечення виникає без урахування страхового стажу, набутого відповідно до законодавства іншої договірної сторони, компетентна установа визначає право на пенсію та її розмір лише на підставі страхового стажу, набутого згідно з її законодавством.