Іноземні пенсії

Чи виплачують українську пенсію пенсіонерам, які переїджають на проживання в Латвійську Республіку?

Відповідно до статті 5 Договору між Українською та Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення та статті 3 Угоди між Міністерством праці та соціальної політики України й Міністерством добробуту Латвії про порядок застосування цього договору, у  разі переїзду пенсіонера з території однієї Сторони для проживання на територію іншої Сторони після набуття чинності договору (після 11 червня 1999 року) пенсію продовжує виплачувати Сторона, що її призначила. Отже, пенсіонери України, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі виїзду на постійне проживання в Латвію, отримуватимуть пенсію від Пенсійного фонду України за місцем свого проживання в Латвії. Виплата пенсії відбуватиметься щоквартально через Агентство соціального страхування Латвійської Республіки в національній валюті Латвії.

 

Як виплачуватимуть пенсії пенсіонерам Естонської Республіки, котрі переїжджають на проживання в Україну?

Якщо пенсіонер, якому призначено пенсію в Естонській Республіці, переїхав на територію України, виплату призначеної пенсії здійснюватимуть за новим місцем проживання пенсіонера в Україні. Переказує пенсію компетентна установа Естонської Республіки, яка призначила пенсію, на підставі підтвердження проживання пенсіонера на території України. Виплату пенсій в Україні пенсіонерам Естонії здійснюють органи Пенсійного фонду України згідно з відомостями, що надходять від Департаменту соціального страхування Естонської Республіки через ті установи банків, у яких відкрито особові рахунки одержувачів пенсій у національній валюті – гривні. 

 

Португальський стаж

Згідно з Угодою між Україною та Португальською Республікою українці, які легально працюють на території Португалії, у своїх правах та обов’язках прирівнюються до громадян цієї країни. Відповідно такі права та обов’язки мають португальці, що мешкають в Україні.

Положення Угоди гарантують права, набуті громадянами обох держав на території іншої сторони, зокрема права на пенсійне забезпечення.

Коли громадянин України, який працював чи працює на території Португалії, набуде право на пенсію в цій державі, то навіть у разі повернення в Україну призначена пенсія виплачуватиметься португальською стороною за місцем його мешкання в Україні.

Слід мати на увазі, що нині у Португалії пенсійний вік як для жінок, так і для чоловіків становить 65 років. А пенсія призначається кожною державою згідно з її законодавством. Тому, якщо чоловік відпрацював 12 років в Україні та 4 роки в Португалії, то пенсія йому буде призначена в Україні після досягнення 60 років за страховий стаж 12 років, а португальська сторона призначить пенсію за 4 роки страхового стажу після досягнення 65-річного віку. В даному випадку особа отримуватиме пенсію від двох установ, незалежно від того, у якій із двох держав мешкатиме. Однак періоди роботи на території України та Португалії не мають збігатися в часі.

 

Чи можливе зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії?

На сьогодні у відносинах між Україною і  Монголією продовжує дію Угода між Союзом Радянських Соціалістичних Республік і Монгольською Народною Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення, підписана 06.04.1981 року, чинна з 28.01.1982 року (далі – Угода).

Відповідно до статті 1 Угоди під час здійснення соціального забезпечення застосовується законодавство Договірної Сторони, на території якої проживає громадянин, якщо Угодою не передбачено інше.

Статтею 4 Угоди передбачено, що при призначенні пенсій зараховується повністю трудовий стаж, в тому числі і стаж, який дає право для призначення пенсій на пільгових умовах та в пільгових розмірах, набутий на території обох Договірних Сторін та підтверджений компетентними органами тієї Договірної Сторони, на території якої був набутий стаж. Розрахунок стажу роботи в кожній із Договірних Сторін здійснюється по законодавству тієї Договірної Сторони, на території якої здійснювалась робота або прирівняна до неї діяльність.

Отже, зарахування до українського страхового стажу періоду роботи, набутого на території Монголії, можливе у випадку отримання від компетентних органів Монгольської Народної Республіки підтвердження такого стажу.