Перерахунок пенсій

З 1 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Розмір пенсії залежить від заробітної плати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.

Середня зарплата зростає з кожним роком,  тому пенсії повинні «осучаснюватись». Однак останній раз таке «осучаснення» відбулося в 2012-му році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.). За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3 764,40 грн, або більше ніж в 3 рази. Перерахунок пенсій ліквідує цей дисбаланс.

Осучаснення пенсій проведено виходячи із заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3 764,40 грн), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Також, з 1 жовтня поточного року проведено перерахунок мінімальної пенсії за віком непрацюючим пенсіонерам в розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, визначеного станом на 1 грудня 2017 року, розмір якого складає 1 452 грн. Відтак, зросли і прив’язані до цього показника виплати, а саме: надбавки, підвищення до пенсії, розмір яких обчислюється виходячи із прожиткового мінімуму (інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, надбавки за особливі заслуги перед Україною та інші).

З 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення. Тобто, органами Пенсійного фонду України поновлено виплату пенсій пенсіонерам, які працюють у повному обсязі.

З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені за спецзаконами не перераховувалися. Якщо розмір призначеної пенсії відповідно до спецзакону виявлявся меншим за розмір пенсії, розрахований за матеріалами пенсійної справи за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі – Закон 1058) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 – 2016 роки та величини оцінки одного року страхового стажу – 1%, то переведення пенсіонера на пенсію на умовах, передбачених Законом 1058, здійснюється автоматично, без звернення пенсіонера.

Водночас, такі пенсіонери в будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спецзаконом із встановленням розміру пенсії, отримуваного до переведення за Законом 1058.

Одночасно законодавством передбачено для працюючих пенсіонерів переведення їх з пенсії, призначеної за спецзаконом, на пенсію згідно з Законом 1058, за заявою пенсіонера та додатково наданими документами про стаж та заробітну плату, набуті після призначення пенсії за спецзаконом.

При цьому, перерахунок пенсії проводиться відповідно до статті 42 Закону 1058 в більш вигідному варіанті, а саме: по стажу, або по стажу та заробітку. Переведення на пенсію згідно Закону 1058, з урахуванням додатково наданих документів, проводиться з дня звернення.